Prawo celne – wielu z nas nawet nie wie, że taki zapis istnieje, a stworzono go na zasadzie ustawy, która tyczy się nie tylko opłat celnych w krajach, ale również zasad, na których odbywają się wszelkiego rodzaju celne odprawy i przewóz towarów.
Prawo celne to zbiór zapisów dotyczący nie tylko określonego postępowania celników w przypadku, kiedy okazuje się, że należy przeszukać jakiś samochód, czy też oclić większą sume towaru. W prawie celnym znajdują się wytyczne co do tego, jakie towary mają zostać oclone, na jakich zasadach, normach i w jakim terminie.
Prawo celne, jak tłumaczy radca prawny częstochowa określa również jakie kary nakładane są na tych, którzy przy wjeździe czy wyjeździe z danego kraju nie zgłoszą towarów do oclenia, czy też towarów, które mają się pojawić w danym kraju. Prawo celne jest ostrożne w kwestii sankcji, jednak jasno określa mechanizm postępowania w przypadku, kiedy okazuje się, że nie ma odpowiedniego zabezpieczenia celnego dla towarów i nie zostały ono odpowiednio zgłoszone, wtedy też celnik rozpoczyna procedurę karna w przypadku takiego nieuczciwego przewoźnika. Radca prawny częstochowa uważa, że prawo celne jest opisem tego, jak wykorzystywać to narzędzie zarabiania pieniędzy na rzecz skarbu państwa..